Первісна вартість обладнання інструментального цеху – 12 тис. грн. Строк корисного використання – 5 років.
Визначимо норму амортизації, щорічні амортизаційні відрахування, балансову вартість обладнання на кінець кожного року та ліквідаційну вартість при застосуванні методів зменшуваного залишку (МЗЗ) та подвійного зменшуваного залишку (МПЗЗ) (таблиця 2.10).
Згідно з формулою Na = 100% : n = 100% : 5 = 20%.
Ліквідаційна вартість обладнання (вартість на кінець 2006 року) для методів зменшуваного залишку та подвійного зменшуваного залишку становить відповідно 3,93 і 0,93 тис. грн.
Таблиця 2.9
Амортизаційні відрахування та балансова вартість основних засобів на кінець кожного року при застосуванні лінійного методу нарахування амортизації
Рік
Амортизаційні відрахування , тис. грн.
Балансова вартість, тис. грн.
2002
10
50 – 10 = 40
9
50 – 9 = 41
2003
40 – 10 = 30
41 – 9 = 32
2004
30 – 10 = 20
32 – 9 = 23
2005
20 – 10 = 10
23 – 9 = 14
2006
10 – 10 = 0
14 – 9 = 5
Таблиця 2.10
Результати застосування методів зменшуваного залишку (МЗЗ) та подвійного зменшуваного залишку (МПЗЗ)
Балансова вартість (МЗЗ)
Балансова вартість (МПЗЗ)
12 × 2,4 = 2,4
12 – 2,4 = 9,6
12 × 2 × 0,2 = 4,8
12 – 4,8 = 7,2
9,6 × 0,2 = 1,92
9,6 – 1,92 = 7,68
7,2 × 2 × 0,2 = 2,88
7,2 – 2,88 = 4,32
7,68 × 0,2 = 1,54
7,68 – 1,54 = 6,14
4,32 × 2 × 0,2 = 1,73
4,32 – 1,73 = 2,59
6,14 × 0,2 = 1,23
6,14 – 1,23 = 4,91
2,59 × 2 × 0,2 = 1,04
2,59 – 1,04 = 1,55
4,91 × 0,2 = 0,98
4,91 – 0,98 = 3,93
1,55 × 2 × 0,2 = 0,62
1,55 – 0,62 = 0,93
Первісна вартість устаткування цеху по виготовленню металевих та броньованих дверей (Вn) – 40 тис. грн., а ліквідаційна (Вл) – 4 тис. грн., строк корисного використання – 4 роки, загальний виробничий ресурс (К) – 400 тис. виробів. Кількість виробленої продукції за роками наведено у таблиці 2.11.
Визначимо щорічні амортизаційні відрахування методами списання вартості за сумою років корисного використання; відповідно до обсягу виробленої продукції.
Таблиця 2.11
Кількість вироблених металевих та броньованих дверей
2003 рік
2004 рік
2005 рік
2006 рік
Кількість, тис. шт.
100
110
90
Щорічні амортизаційні відрахування методом списання вартості за сумою років корисного використання визначаються за формулою:
Ai = (Bn – Bл) × ni : n,
де n = 1 + 2 + 3 + 4 = 10;
Bn – Bл = 40 – 4 = 36 тис. грн.
Щорічні амортизаційні відрахування відповідно до обсягу виробленої продукції розраховують за формулою:
Ai = (Bn – Bл) × Ki : K,
де K = 400 тис. грн.;
Результати розрахунків наведено у таблиці 2.12.
Таблиця 2.12
Щорічні амортизаційні відрахування визначені методами списання вартості за сумою років корисного використання; відповідно до обсягу виробленої продукції
, тис. грн.
А1 = 36 × 4 : 10 = 14,4
А1 = 36 × 100 : 400 = 9
А2 = 36 × 3 : 10 = 10,8
А2 = 36 × 110 : 400 = 9,9
А3 = 36 × 2 : 10 = 7,2
А3 = 36 × 100 : 400 = 9
А4 = 36 × 1 : 10 = 3,6
А4 = 36 × 90 : 400 = 8,1
На початок 2006 року залишкова вартість основних засобів групи 1 становить 9000 грн., групи 2 – 2000 грн.
Визначимо щоквартальні амортизаційні відрахування за методом, який використовують у податковому обліку, а також залишкову вартість основних засобів за групами на кінець кожного кварталу (таблиця 2.13).
Норми амортизації для основних засобів груп 1 і 2 становлять відповідно 2% і 10% і застосовують до балансової вартості засобів на початок звітного кварталу.
Таблиця 2.13
Щоквартальні амортизаційні відрахування та залишкова вартість основних засобів за групами
Амортизаційні відрахування , грн.
Балансова вартість, група 1
Балансова вартість, група 2
9000 × 0,02 = 180
8820
2000 × 0,1 = 200
1800
8820 × 0,02 = 176,4
8643,6
1800 × 0,1 = 180
1620
8643 × 0,02 = 172,9
8470,7
1620 × 0,1 = 162
1458
8470,7 × 0,02 = 169,4
8301,3
1458 × 0,1 = 145,8
1312,2
Визначимо системну та змінну складові оборотного капіталу (ОК), а також середнє значення оборотного капіталу за рік. Обсяг оборотних активів за місяцями наведено у таблиці 2.14.
Таблиця 2.14
Обсяг оборотних активів за місяцями 2006 року
1-й
2-й
3-й
4-й
5-й
6-й
7-й
8-й
9-й
10-й
11-й
12-й
Обсяг оборотних активів, тис. грн.
200
195
203
212
253
266
281
290
272
267
243
229
Системна складова, яка визначається мінімальним значенням ОК, становить 195 тис. грн. Змінна складова визначається як різниця між максимальним і мінімальним значеннями ОК, тобто 290 – 195 = 95 тис. грн. Середнє значення ОК обчислимо за формулою середнього арифметичного:
Чиста виручка від реалізації освітлювальної опори – 2000 грн. Для виготовлення освітлювальної опори використовується 3 комплектуючі (К1, К2, К3), інші витрати на виготовлення та реалізацію становлять 200 грн.
Визначимо прибуток підприємства від реалізації цього виробу, розраховуючи собівартість комплектуючих за методами ФІФО, ЛІФО та середньозваженої вартості. Дані для розрахунку собівартості комплектуючих наведено у таблиці 2.15.
Таблиця 2.15
Вихідні дані для розрахунку собівартості комплектуючих освітлювальної опори
Дата поставки
K1
K2
K3
Ціна за штуку, грн.
Кількість, шт.
05.01.2006
680
450
300
14.03.2006
695
500
480
310
25.04.2006
710
320
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17